23 April 2017
Moscow: 20:47
London: 18:47

Consular queries:  
+44 (0) 203 668 7474  
info@rusemb.org.uk  

 

PANKIN Boris Dmitrievich

 

Was born in 1931.

1953 – 1965 – Deskman, Head of Division, Member of the Editorial Board, Deputy of the Editor of "Komsomolskaya Pravda";

1965 - 1973 – Editor-in-chief of "Komsomolskaya Pravda";

1973 - 1982 – Chairman of Board of the Agency on Copyright;

1982 - 1990 – Ambassador of the USSR to Sweden;

May 1990 – August 1991 - Ambassador of the USSR to Czechoslovakia;

August 1991 - November 1991 – Minister of Foreign Affairs of the USSR;

1991 - 1994 - Ambassador of the Russian Federation to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.

Since 1994 - retirement.